Szkolenie KSRG z ratownictwa wysokościowego

W dniach 31maja do 02 czerwca w Ptaszkowej, odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa wysokościowego dla jednostek KSRG z terenu  miasta i gminy Grybów.  W związku z tym, iż jest ono odpłatne a spore koszty kursu pokrywa Urząd Miasta Grybowa i Urząd Gminy Grybów, Komendant Miejsko – Gminny zdecydował, aby uczestniczyło w nim po dwóch strażaków z tych 4 jednostek  należących do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego ( Grybów –Biała W, Ptaszkowa, Krużlowa Wyżna i Stróże.

Część teoretyczna odbywała się w budynku OSP Ptaszkowa , zajęcia praktyczne  przy remizie strażackiej a także na wieży widokowej zlokalizowanej w szczycie góry Jaworze i na terenie Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.

Ratownictwo wysokościowe jest to zespół czynności podjętych w celu  ratowania ludzi, zwierząt, zwłaszcza w miejscach i terenach trudno dostępnych, na wysokości i  poniżej poziomu ziemi.

W związku z tym trenowaliśmy najważniejsze zadania takie jak:

*  dotarcie ratownika w dół  poprzez zejście z asekuracją, opuszczanie, zjazd i z wykorzystaniem drabin

*  dotarcie ratownika na wysokość z wykorzystaniem drabin pożarniczych i podnośników, dostępnych stałych zabezpieczeń np. wózki, drabiny z koszem asekuracyjnym lub spocznikami

*  praca ratownika w podparciu poprzez asekuracje lub autoasekurację, czyli bezpośrednie wpięcie w stały punkt asekuracyjny lub stanowisko, wpięcie do liny pionowej i wpięcie do liny poziomej

*  zabezpieczenie poszkodowanego przed upadkiem z wysokości

*  ewakuacja osób, zwierząt i mienia poprzez wyciąganie lub opuszczanie na linie czy wyprowadzanie

*  współdziałanie z innymi podmiotami KSRG w tym treningi udoskonalające na specjalistycznym obiekcie ( 3 kondygnacyjnej wspinalni sportowej JRG)

*  współdziałanie z innymi podmiotami współpracującymi z KSRG takimi jak CSRG, GOPR, TOPR LPR, OSP z poza KSRG, PCK, PZA  itp.

Po ukończonych ćwiczeniach, zostały przekazane nam zaświadczenia o ukończeniu kursu i  uprawnienia  do profesjonalnego ratownictwa wysokościowego w stopniu podstawowym.

Przy tej okazji dziękujemy organizatorom szkolenia na czele z  jednostką OSP KSRG Ptaszkowa za gościnę i wsparcie techniczne a także Burmistrzowi Miasta Grybów za sfinansowanie szkolenia dla 2 ratowników należących do OSP KSRG Grybów – Biała W.