Strażacy apelują – NIE WYPALAJ TRAW !!!

Strażacy ponawiają apel !!!!

W związku z powtarzającymi się rok rocznie podpaleniami suchych traw i zarośli, już teraz chcemy działać w tej kwestii prewencyjnie,  aby nie dopuścić do tylu sytuacji, które miały miejsce na terenie naszego miasta  –  choćby w ubiegłym roku.

Osoby które dokonują tego procederu, czynią to bezmyślnie lub nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. W ubiegłym roku kilka krotnie mieliśmy do czynienia z  sytuacjami, kiedy to zwykłe podpalenie zarośniętej miedzy przerodziło się w duży pożar lasu, młodnika dochodząc do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Domyślam się, że nie chcielibyście widzieć Państwo przerażenia, frustracji i łez osób poszkodowanych w tych akcjach, gdy płomienie dochodziły do ich domów lub w kilka minut trawiły hektary młodego lasu, pielęgnowanego w pocie czoła kilka lat od jego posadzenia. Właściciele próbują czasami własnymi rękami gasić, lecz jest to niebezpieczne, gdyż mocne podmuchy wiatru potęgują płomień sięgający czasami kilka metrów a duże zadymienie powoduję podtrucie lub zaczadzenie. Z takimi sytuacjami również często się spotykamy, gdy zmuszeni jesteśmy przerwać gaszenie i zajmujemy się udzielaniem pomocy medycznej.

Nasze apele i przestrogi są nieskuteczne i niesłyszalne nad czym bardzo ubolewamy. W tym roku planujemy bardzo ściśle współpracować z grybowską Policją i myślę, że nie będzie w tej kwestii taryfy ulgowej. Jednak nawet to nie pomoże, jeśli będzie społeczne przyzwolenie na wypalanie traw a widząc takie sytuacje sąsiad, kolega czy osoby z przejeżdżającego samochodu nie zwrócą innym uwagi lub nie zgłoszą odpowiednim instytucją.

W związku powyższym kolejny raz ZWRACAMY SIĘ Z APELEM o zdrowy rozsądek i zaniechanie tego niebezpiecznego i karygodnego procederu. Pomijając fakt, że wyjazdy do takich akcji uszczuplają budżet miasta i niekorzystnie wpływają na ekologię, stwarzają przede wszystkim realne zagrożenie nieudzielenia przez strażaków – ratowników w tym samym czasie pomocy, w innych bardziej potrzebnych sytuacjach, co również się u nas zdarzało. Przypominamy również, że oprócz mandatu nałożonego przez Policję,  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nakłada sankcje finansowe. Zakaz wypalania traw stał się jednym z wymogów tzw. dobrej kultury rolnej, której przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Dlatego rolnikowi, który nie przestrzega tych zasad, grozi zmniejszenie wysokości dopłat bezpośrednich. Dopłaty za to przewinienie mogą być zmniejszone od 1 do 5% należnych na dany rok. W przypadku, gdy rolnikowi zostanie udowodnione celowe podpalanie traw, może być ona zmniejszona aż o 20%, a  w przypadku uporczywego wypalania traw  – rolnika można pozbawić całej tej kwoty.

Dziękujemy  za wyrozumiałość.

Naczelnik OSP KSRG Grybów – Biała

Marcin Koszyk

 

Poniżej kilka zdjęć pożarów z ubiegłego roku.