O KROK OD TRAGEDI podczas wyjazdu naszego wozu do akcji
– SKANDALICZNE ZACHOWANIA KIEROWCÓW – monitoring video, artykuł

Poniżej  przedstawiamy zapis monitoringu z wyjazdu naszego samochodu do akcji. Skandaliczne zachowania kierowców nie ustępujących nam drogi przy włączonej sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, wzmocnionej klawiszem trąbienia, mogłoby zakończyć się tragedią gdyby nie szybka reakcja naszego kierowcy i opieka św. Floriana który nad nami czuwał. Kamera na budynku remizy zarejestrowała jedno z kilku złych zachowań kierowców w czasie wczorajszego wyjazdu alarmowego. Dalszy ciąg artykułu poniżej filmu – koniecznie przeczytaj.

DOJAZD DO AKCJI – UTRUDNIENIA

Jak zapewne Państwo wiecie, że im wcześniej dojedziemy do miejsca zdarzenia, tym jest większa szansa na uratowanie życia , zdrowia lub mienia. Każda minuta w takiej sytuacji jest na wagę złota. Pozornie jesteście świadomi, że  nie należy utrudniać dojazdu, lecz  rzeczywistość bywa zaskakująca. Od dłuższego czasu obserwujemy nieodpowiednie zachowanie kierowców pojazdów, gdy jedziemy samochodami uprzywilejowanymi do zdarzeń. Z racji tego, iż najczęściej wyjeżdżamy do miasta ulicą Grottgera,  prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności właśnie tam i nie wjeżdżania nam na skrzyżowaniu „pod koła” (co notorycznie się zdarza). Samochody stojące przed skrzyżowaniem nie powinny mieć problemu z przesunięciem się na chodnik lub wjechaniem na pasy, na które w takiej sytuacji mają prawo wjechać. Podobnie jest  w innych miejscach, gdy jadą przed nami kierowcy z nieco większą prędkością niż my i nie zjeżdżają z drogi w bezpieczne miejsce, myśląc że uda im się odjechać. Niestety mylą się. A gdy zostają zmuszeni do zatrzymania się, robią to w sposób niewłaściwy, zostawiając pojazd na jezdni, tym samym  blokując nam przejazd. Tak często zdarza się przy wysepkach na ul. Grunwaldzkiej lub  wysokich chodnikach i drogach bez pobocza.

Drugą kwestię, którą chciałem poruszyć to niewłaściwe parkowanie samochodów i blokowanie dojazdu służbom ratunkowym. Prosimy kierowców o rozważne parkowanie swoich samochodów, tak aby nie pozostawiać ich na drogach przeciwpożarowych oraz w miejscach, gdzie obowiązują znaki zakazu zatrzymywania się i postoju.  Zastawiona droga przeciwpożarowa, samochody pozostawione w miejscach niedozwolonych, na zakrętach – to wszystko niepotrzebnie wydłuża czas dojazdu na miejsce akcji ratunkowo – gaśniczych. Idąc do kościoła na nabożeństwa, należy również mieć na uwadze, że w tym czasie może dojść do akcji ratunkowej, co zdarzało się już wielokrotnie. Należy tutaj  wspomnieć o zablokowanym Rynku z dojazdem do pobliskich kamienic, ośrodka Caritas czy ul. Kilińskiego. Ciężko tam przejechać „osobówką”, nie wspominając o ciężkim wozie bojowym. Nie bądźcie Państwo egoistami i przemyślcie, gdzie parkujecie samochód.

 Powyższe sytuacje trudno nam komentować, zastanawiamy się tylko  z czego to wynika. Czy z  braku rozsądku, czy może z niewłaściwej edukacji i systemu szkolenia kierowców? Prosimy więc  o  większe zwrócenie uwagi  na obydwie poruszane  kwestie, gdyż  przepisy prawa mówią jednoznacznie, że za utrudnianie działań ratunkowych grozi grzywna lub  kara pozbawienia wolności do 2 lat. Starajcie się być bardziej wyrozumiali dla nas i dla osób poszkodowanych, którzy czekają na naszą pomoc.

Naczelnik OSP KSRG Grybów – Biała

Marcin Koszyk