Nowy samochód marki Volvo 280 już w naszej remizie

Dzień 19 maja 2017r. wpisał się na długie lata  w  historię naszej jednostki. Na płycie rynku Starego Sącza odebraliśmy z rąk przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego Pana  Leszka  Zegzdy, kluczyki do nowo zakupionego samochodu bojowego marki Volvo 280. Było to możliwe dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. OSP Grybów-Biała jest jedną z 34 jednostek OSP w całym województwie, które otrzymały dofinansowanie na taki zakup.

Po oficjalnych uroczystościach, wjechaliśmy do Grybowa w kolumnie eskortowanej przez inne nasze samochody ratownicze, po czym zrobiliśmy rundę honorową ulicami naszego miasta. Miejsce dowódcy sekcji w czasie tego przejazdu zajął Burmistrz Miasta Grybowa P. Paweł Fyda. Przy włączonej sygnalizacji świetlnej a później także dźwiękowej, dojechaliśmy do naszej remizy,  gdzie czekała na nas reszta strażaków wraz z mieszkańcami osiedla Biała Wyżna a także…. okolicznościowy szampan. Obecnie nowy wóz znajduje się w garażu naszej strażnicy a do podziału bojowego zostanie wprowadzony po zakończeniu niezbędnych formalności administracyjnych.

Dane techniczne

Samochód ten oparty jest o podwozie Volvo FLD3C/FL a silnik 280 koni mechanicznych. Wyposażony w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów.  Znajduje się na nim najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompa dwustopniowa wysokiego i niskiego ciśnienia o wydajności 1600 l/min, ledowe maszty oświetleniowe, armatka wodna,wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki stałemu  napędowi 4×4 z blokadą mostów, będziemy mogli nieść pomoc także w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody te są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej mieści się 6 strażaków. Wartość rynkowa pojazdu wynosi około 800 tys. zł, lecz dzięki zabiegom przetargowym wyniosło ok. 120 tys. mniej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia.

Fot. OSP KSRG Grybów – Biała a także dziękujemy za udostępnienie zdjęć portalom: Grybów.24.pl,  Starosądeckie.info, Sądeczanin.pl