„Misie ratownisie” w Przedszkolu Parafialnym
– akcja zbierania misi dla dzieci poszkodowanych w wypadkach .

W ostatnim czasie otrzymaliśmy od dyrekcji  Przedszkola Parafialnego w Grybowie 3 worki pluszaków, które zebrały przedszkolaki  wraz z ich opiekunami.  Przeznaczone zostaną dla najmłodszych uczestników wypadków,  pożarów lub innych traumatycznych zdarzeń.

Akcja grybowskiego Przedszkola Parafialnego wpisuje się w ogólnopolską kampanie pod nazwą „Misie ratownisie”.

Jej celem było  przekazanie pluszaków do jednostek Straży Pożarnych, Zespołów Ratownictwa Medycznego i innych służb, aby były one wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach. Nasza jednostka od kilku lat rozdaje misie dzieciom w takich sytuacjach, więc zawsze jest na nie zapotrzebowanie.

Jak twierdzą psychologowie miś w świadomości dziecka uosabia domowe ciepło, bezpieczeństwo, czułą i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w sytuacjach, kiedy potrzebne jest znalezienie zastępczego źródła oparcia, skupienie / odwrócenie uwagi czy nawiązaniu kontaktu z dzieckiem pluszak może okazać się bardzo użyteczny.

Miś „ratowniś” pomaga dziecku wyciszyć się, przełamać nieśmiałość. Dzięki niemu łatwiej i szybciej można nawiązać kontakt oraz uzyskać informację, np.: „Pokaż mi co boli misia.”, „Czy miś może poruszać łapką?” Miś absorbuje uwagę dziecka, odwraca ją od „tragicznego” otoczenia.

Dziękujemy zatem dyrekcji przedszkola za  organizację i przekazanie nam sporej części uzbieranych pluszków.